Rochester Lourdes

Rochester Lourdes

1

Sunday, September 1, 2019
Monday, September 2, 2019
Tuesday, September 3, 2019
TimeEventDetails
4:30pmFootball: 8 GameBus Info

Leaves:       3:00pm
Dismissal:  2:40pm
Return:       --

vs. Dover-Eyota

Combined 7 & 8 grade game.

Combined 7 & 8 grade game.

4:30pmTennis: Girls JV MatchBus Info

Leaves:       2:45pm
Dismissal:  2:25pm
Return:       --

vs. Lake City  @  Lake City High School
Tennis CourtslocationFS
4:30pmTennis: Girls Varsity MatchBus Info

Leaves:       2:45pm
Dismissal:  2:25pm
Return:       --

vs. Lake City  @  Lake City High School
Tennis CourtslocationFS
5:00pmSoccer: Girls Jr. High GameBus Info

Leaves:       2:10pm
Dismissal:  2:30pm
Return:       --

vs. Mankato West
 @ Mankato Caswell North Soccer Complex location
5:00pmSoccer: Girls JV GameBus Info

Leaves:       2:30pm
Dismissal:  2:10pm
Return:       --

vs. Mankato West
 @ Mankato Caswell North Soccer Complex location
5:00pmSoccer: Boys Jr. High GameBus Info

Leaves:       3:45pm
Dismissal:  3:25pm
Return:       --

vs. Kasson-Mantorville  @  K-M High School
5:00pmSoccer: Boys JV GameBus Info

Leaves:       3:45pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Kasson-Mantorville  @  K-M High School
5:30pmFootball: B Game  

(Cancelled)

vs. Dover-Eyota
7:00pmSoccer: Girls Varsity GameBus Info

Leaves:       2:30pm
Dismissal:  2:10pm
Return:       --

vs. Mankato West
 @ Mankato Caswell North Soccer Complex location
7:00pmSoccer: Boys Varsity GameBus Info

Leaves:       5:30pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Kasson-Mantorville  @  K-M High School
Wednesday, September 4, 2019
Thursday, September 5, 2019
TimeEventDetails
4:15pmCross Country: Varsity InvitationalBus Info

Leaves:       2:00pm
Dismissal:  1:40pm
Return:       --

vs. Belle Plaine, Benilde - St. Margaret`s, Blue Earth Area, Cannon Falls, Fairmont, Glencoe-Silver Lake, Howard Lake-Waverly-Winsted, Jordan, LCWM, Le Sueur-Henderson, Loyola Catholic, Madelia, Mahtomedi, Maple River, Martin County West, Medford, Minnesota Valley Lutheran, Mound Westonka, NRHEG, New Prague, Norwood Young America, Richfield, Sibley East, St. James Area, St. Peter, Stewartville School District, Tri-City United, United South Central, Waconia #1, Waseca
 @ Tri-City United - Montgomery location
4:30pmTennis: Girls JV MatchBus Info

Leaves:       3:15pm
Dismissal:  2:55pm
Return:       --

vs. Stewartville School District
 @ Stewartville School District location
4:30pmTennis: Girls Varsity MatchBus Info

Leaves:       3:15pm
Dismissal:  2:55pm
Return:       --

vs. Stewartville School District  @  Stewartville High School
Tennis CourtslocationFS
5:00pmSoccer: Girls Jr. High Gamevs. Kasson-Mantorville
5:00pmSoccer: Girls JV Gamevs. Kasson-Mantorville
5:00pmSoccer: Boys Jr. High GameBus Info

Leaves:       3:45pm
Dismissal:  3:20pm
Return:       --

vs. Saint Charles
 @ St. Charles City Parklocation
7:00pmSoccer: Girls Varsity Gamevs. Kasson-Mantorville
Friday, September 6, 2019
TimeEventDetails
7:00pmFootball: Varsity Gamevs. Stewartville School District
Saturday, September 7, 2019
TimeEventDetails
Marching Band
Eden Prairie location
Marching Band
Eastview location
8:00amVolleyball: C InvitationalBus Info

Leaves:       6:30am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Dover-Eyota, Hayfield, Pine Island, Triton, Zumbrota-Mazeppa
9:00amTennis: Girls Varsity MatchBus Info

Leaves:       5:50am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Altoona, Aquinas, Columbus Catholic Schools, Kohler, Pacelli Catholic, Regis, Xavier
 @ Regis High School location

Regis and Altoona Courts

Regis and Altoona Courts

10:00amSoccer: Girls JV GameBus Info

Leaves:       8:00am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. La Crescent
11:00amSoccer: Boys JV GameBus Info

Leaves:       8:30am
Dismissal:  --
Return:       --

 

(Date changed from 08-31-19)

vs. Blake
11:00amSoccer: Boys Varsity GameBus Info

Leaves:       8:30am
Dismissal:  --
Return:       --

 

(Date changed from 08-31-19)

vs. Blake
12:00pmSoccer: Girls Varsity GameBus Info

Leaves:       8:00am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. La Crescent